Różaniec to – zaraz po Mszy Świętej – najpotężniejsza modlitwa, jaką zna Kościół. I choć jest to modlitwa wyraźnie kontemplacyjna, to warto przełamać uprzedzenia i przezwyciężyć lenistwo, by zacząć odmawiać różaniec. Dlaczego?

Modlitwa różańcowa jest niezwykle ważna, choć nierzadko bagatelizowana. Jedni uznają ją za zbyt wymagającą (trudno bowiem zachować skupienie powtarzając kolejno te same modlitwy), drudzy znów przypisują jej ludowy, czyli nieintelektualny, charakter.

Odmawiane kolejno tajemnice Różańca mają jednak wielką moc. Dlaczego? Oto 5 bardzo konkretnych powodów.

Poprzez Królową nieba do Chrystusa

Święty Kościół Powszechny głosi, że jedynym Zbawicielem i pośrednikiem Łask jest Chrystus. Jednak - o czym milczą protestanci - Chrystus "dzieli się" swoim pośrednictwem z innymi zbawionymi duszami. Między innymi dlatego za sprawą świętych możemy wypraszać liczne łaski.

Maryja, jako Matka Chrystusa, ma zaś tutaj rolę szczególną. Nie była nigdy "zwykłą dziewczyną" - jak chcą niektórzy - wszak od początku jako jedna z ludzi została wyniesiona ponad cały ludzki rodzaj.

Bez grzechu pierworodnego poczęta, przyjęła pod swoje serca Syna Bożego, Którego urodziła i towarzyszyła mu na kolejnych etapach życia, idąc za nim aż na Golgotę.

To dlatego Maryja - jak twierdzi św. Ludwik de Montfort - jest najszybszą, najłatwiejszą, najkrótszą i najskuteczniejszą ścieżką prowadząca do Jezusa Chrystusa.

Różaniec zaś to największa spośród Maryjnych modlitw. Jeśli zatem pragniemy nieba i wypatrujmy niezawodnej Przewodniczki na tej drodze, to modlitwa różańcowa jest znakomitą metodą, by zwrócić się o Jej opiekę.

Maryja prosiła, by odmawiać różaniec

Sama Maryja usilnie prosiła podczas objawień, by odmawiać Różaniec. A to znak, iż mamy do czynienia z ważną i wielką modlitwą.

Podczas objawień w Fatimie Matka Boża zwróciła się do trojga pastuszków, nalegając na odmawianie Różańca Świetego. W czasie objawień Maryja nie nadużywa słów, mówi precyzyjnie to, co powinniśmy usłyszeć, a co jest korzystne dla naszego zbawienia.

Jeśli zatem Maryja w trakcie jednego z najważniejszy objawień, jakie poznał świat, zachęcała do odmawiania różana to powinno to przemówić do każdego katolickiego serca.

To zreszta w Fatimie Maryja podyktowała pastuszkom słowa modlitwy, którą zaleca się odmawiać po każdym dziesiątku różańca:

O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego Miłosierdzia.

Świadectwo Jana Pawła II odnośnie modlitwy różańcowej

Jednym z najważniejszych apostołów różańca świętego był papież-polak św. Jan Paweł II.

Maryja już odgrywała w jego życiu ważną rolę właściwie od dziecięcych lat. Nic dziwnego, że jako papież przekonywał o jej wielkim znaczeniu dla świata i Kościoła.

Wielkim świadectwem czci Jana Pawła II dla Matki Bożej było oczywiście umieszczenie w koronie figury Matki Bożej Fatimskiej kuli, którą wydobyto z jego ciała po zamachu. Ojciec święty głęboko wierzył, że to właśnie dzięki Matce Bożej cudem uniknął śmierci.

Nie sposób odmówić Janowi Pawłowi II wielkości - zarówno duchowej jak i intelektualnej. A skoro żył w pewności, że to Matka Boża ocaliła go "od wszelakich złych przygód", to trudno przynajmniej nie zastanowić się nad tym, czy warto sięgnąć po różaniec.

Święci wielkimi promotorami modlitwy różańcowej

Wielu jest przeciwników modlitwy różańcowej, ale czy można przejść obojętnie obok faktu, że tak wielu świętych Kościoła żywiło autentyczną część do różańca?

Ojciec Pio mawiał, że w Różańcu odnajdujemy całą Ewangelię a jego współbracia wspominali, że modlił się tak wytrwale, że znajdowali go śpiącego z Różańcem w dłoni.

Św. Jan Vianney natomiast powiedział, że już jedno dobrze wypowiedziane "Zdrowaś Maryjo" wstrząsa całym piekłem. Różańcem modlili się także św. Filip Neri, św. Katarzyna ze Sieny, św. Franciszek Salezy czy św. Maksymilian Kolbe i wielu, wielu innych.

Nie wolno nam oczywiście zapomnieć o Św. Ludwiku Grignion de Montfort, pierwszym niewolniku Maryi Panny, który oczywiście nie rozstawał się z Różańcem.

Ewangeliczny wymiar różańca

Różaniec jest w istocie modlitwą Chrystocentryczną, choć wielu jego przeciwników będzie nas przekonywało, że to "modlitwa do człowieka, czyli do Maryi". Oczywiście nie ma niczego złego w oddawaniu czci Matce Boga, jednak w trakcie różańca modlimy się do Chrystusa wraz z Maryją.

To dlatego ta modlitwa jest tak bardzo skuteczna.

O tym, że to Chrystus jest w jej centrum świadczą kolejne tajemnice Różańca Świętego:

Tajemnice radosne

Tajemnice światła

Tajemnice bolesne

Tajemnice chwalebne

Samą modlitwę różańcową rozpoczynamy modlitwą "Wierzę w Boga..." czyli Credo. W ten sposób wyznajemy wiarę w Trójjedynego Boga a także w Kościół katolicki.

Wierzę w Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny, umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion.
Zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał. Wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego.
Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych.
Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny.
Amen.

Jedną z najważniejszych modlitw, odmawianych na pięciu koralikach przed każdym dziesiątkiem różańca jest Modlitwa Pańska, podyktowana nam przez samego Pana Jezusa:

Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.

Na koniec zaś każdej dziesiątki odmawiamy modlitwę ku czci dla Trójcy Świętej:

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Jeśli przyjrzymy się kolejnym tajemnicom Różańca, które przecież są tak naprawdę na wskroś ewangeliczne, zauważymy, że jest to po prostu spojrzenie na życie Chrystusa oczyma Jego Matki. Czy może głębiej przenikać prawdę o życiu i Zmartwychwstaniu Chrystusa?

Przytoczmy poszczególne tajemnice różańca:

Tajemnice radosne (poniedziałki i soboty)

Zwiastowanie NMP
Nawiedzenie św. Elżbiety
Narodzenie Jezusa
Ofiarowanie w świątyni
Znalezienie w świątyni

Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
Objawienie siebie na weselu w Kanie Galilejskiej
Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
Przemienienie na górze Tabor
Ustanowienie Eucharystii

Modlitwa w Ogrójcu
Biczowanie
Cierniem ukoronowanie
Droga Krzyżowa
Śmierć na Krzyżu

Zmartwychwstanie Pana Jezusa
Wniebowstąpienie
Zesłanie Ducha Świętego
Wniebowzięcie Maryi
Ukoronowanie Matki Bożej na Królową nieba i ziemi

Trudno zatem nie zauważyć, że zarówno porządek modlitw jak i przedmiot rozważań kieruje naszą uwagę w stronę Chrystusa. Nawet jeśli widzimy Maryję, to zawsze podążającą za swoim Synem.

To oczywisty dowód, że Różaniec jest modlitwa wyjątkową, niespotykaną ani później, ani wcześniej w Kościele. Jego wymiar teologiczny jest istotny, jednak przede wszystkim jest to modlitwa za sprawą której możemy otrzymać liczne łaski.

Nie jest przypadkiem, że miała ona i ma nadal tak wielu praktykujących. A także, że sama Matka Boża wzywa do jej odmawiania.

KONSEKRUJ SIĘ PRZEZ RÓŻANIEC! ZOBACZ WIĘCEJ