Modlitwa różańcowa ma potężną moc. To dlatego odmawiając różaniec za zmarłego możemy sprawić, że zmartwychwstanie Pana Jezusa Chrystusa stanie się także jego udziałem. W jaki sposób właściwie się modlić różańcem przy zmarłym?
Pogrzeb bliskiej osoby w Kościele katolickim to jedno z najważniejszych wydarzeń. Modlitwa różańcowa jest jego ważnym elementem. Wypraszamy w ten sposób opiekę Matki Najświętszej dla duszy, która stanęła na sądzie Bożym, wierząc, że zazna szczęścia w Królestwie Niebieskim.
Wstawiennictwo osób żywych
Różaniec możemy odmawiać w różnych momentach. Nierzadko modlimy się jeszcze w domu zmarłego na kilka dni lub nawet w przeddzień pochówku. Gdy różaniec prowadzony jest w domu, w niektórych sytuacjach zgromadzona rodzina staje przy otwartej trumnie. Ale bardzo często modlitwa różańcowa poprzedza Mszę Świętą i sam obrzęd pogrzebu. Modlimy się wtedy w kościele lub kaplicy cmentarnej.
„RÓŻANIEC EUCHARYSTYCZNY”. ZOBACZ WIĘCEJ!

Modlitwa o dar królestwa Bożego i tajemnica życia Jezusa
W jaki sposób odmawiać różaniec za zmarłego? Tu zasada jest dokładnie taka sama, jak w przypadku „zwyczajnego” różańca. Odmawiamy jedną z czterech tajemnic: tajemnice radosne, tajemnice światła, tajemnice bolesne lub tajemnice chwalebne.
W jakie dni odmawiamy poszczególne tajemnice modlitwy? Tajemnice Radosne – w poniedziałek i sobotę; Tajemnice Światła – w czwartek; Tajemnice Bolesne – we wtorek i w piątek; zaś Tajemnice Chwalebne – w środę i niedzielę. Niektórzy, przywiązani do tradycyjnej formy różańca, pomijają Tajemnice Światła. Ich rozważanie jest stosunkowo nową praktyką, wprowadzoną do różańca przez papieża Jan Pawła II. Zanim to się stało, w czwartki odmawiane były Tajemnice Radosne, zaś w soboty i w niedziele – Tajemnice Chwalebne.
„RÓŻANIEC Z WENANTYM KATARZYŃCEM”. ZOBACZ WIĘCEJ!

Tajemnice, w oparciu o które odmawiamy różaniec polegają na rozważaniach dotyczących życia i śmierci Pana Jezusa, które opisane są w Piśmie Świętym. Nierzadko modlitwie różańcowej towarzyszą krótkie teksty, pozwalające nam lepiej zrozumieć dane wydarzenia z życia Pana Jezusa. Oto poszczególne tajemnice:
Tajemnice Radosne
- Zwiastowanie NMP
- Nawiedzenie św. Elżbiety
- Narodzenie Pana Jezusa
- Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni
- Znalezienie Pana Jezusa w świątyni
Tajemnice Światła
- Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
- Objawienie siebie na weselu w Kanie Galilejskiej
- Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
- Przemienienie na górze Tabor
- Ustanowienie Eucharystii
Tajemnice Bolesne
- Modlitwa w Ogrójcu
- Biczowanie Pana Jezusa
- Cierniem ukoronowanie
- Droga Krzyżowa
- Śmierć Pana Jezusa na Krzyżu
Tajemnice Chwalebne
- Zmartwychwstanie Pana Jezusa
- Wniebowstąpienie
- Zesłanie Ducha Świętego
- Wniebowzięcie NMP
- Ukoronowanie Matki Bożej na Królową nieba i ziemi
Różaniec - jak się modlić?
W jaki sposób modlimy się różańcem w dniu pogrzebu zmarłego? Zaczynamy od znaku krzyża i słów: „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
Następnie odmawiamy Skład Apostolski czyli: „Wierzę w Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny, cierpiał pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion; zstąpił do piekieł; trzeciego dnia zmartwychwstał; wstąpił na niebiosa i siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego; stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, odpuszczenie grzechów, ciała zmartwychwstanie i życie wieczne. Amen”.
„RÓŻANIEC ZAWIERZENIA Z KS. DOLINDO”. ZOBACZ WIĘCEJ!

Kolejną modlitwą odmawianą na dużym paciorku jest Modlitwa Pańska: „Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom; i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen”.
Kontynuuj modlitwę różańcową
Następnie przechodzimy do trzech paciorków i odmawiamy modlitwę „Zdrowaś Maryjo”, często przedstawiając prośbę o pomoc w praktykowaniu cnót Wiary, Nadziei i Miłości. „Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen”.
Na dużym paciorku odmawiamy modlitwę wychwalającą Trójcę Świętą. „Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była na początku teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen”.
W kolejnym kroku wypowiadamy słowa tzw. modlitwy fatimskiej. Oto jej treść: „O mój Jezu, przebacz nam nasze winy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia”.
Rozważanie ku chwale nieba
W ten sposób zaczynamy pierwsze rozważanie. Następnie odmawiamy modlitwę „Ojcze nasz…” i „Zdrowaś Maryjo”, które powtarzamy dziesięć razy, przesuwając palcami kolejne paciorki różańca. Całość wygląda w ten sposób: „Ojcze Nasz” – 10x „Zdrowaś Maryjo” – „Chwała Ojcu” – „Modlitwa Fatimska” – rozważanie kolejnej tajemnicy.
Powtarzamy ten schemat modlitwy 5 razy. Różaniec to stosunkowo prosta, ale wymagająca modlitwa kontemplacyjna, dlatego opiera się na powtarzaniu.
Po zakończeniu piątej dziesiątki, odmawiamy modlitwą fatimską, a później zwracamy się jeszcze do Maryi słowami: Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać. Panno Chwalebna i Błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen.
Na koniec wykonujemy znak krzyża świętego.
O wieczny odpoczynek za duszę zmarłego
Wieczny odpoczynek to nic innego, jak dar królestwa niebieskiego dla zmarłej osoby. To wielka łaska nowego życia, co jest możliwe do osiągnięcia przez każdego człowieka. Po śmierci każdej osoby to jednak my, tutaj na ziemi, jesteśmy nadzieją dla duszy. Nasze pełne miłości serce, uwidaczniające się w pragnieniu łaski szczęścia wiecznego i modlitwie za osobę zmarłą, może pomóc wprowadzić dusze do nieba. Oto siła jaką ma różaniec za zmarłego.
Krótkie rozważania różańcowe za zmarłego:
Tajemnice Radosne
1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
Maryja przyjęła wolę Boga z pokorą. Prosimy, aby zmarły (zmarła) N. z ufnością przyjął(ęła) Boże miłosierdzie i został(a) przyjęty(a) do wiecznego domu Ojca.
2. Nawiedzenie św. Elżbiety
Maryja niosła radość i pomoc Elżbiecie. Niech zmarły (zmarła) N. dostąpi radości spotkania z tymi, których kochał(a), w królestwie niebieskim.
3. Narodzenie Pana Jezusa
Jezus narodził się, by przynieść światu życie. Prosimy, aby zmarły (zmarła) N. został(a) obdarzony(a) pełnią życia wiecznego w obecności Boga.
4. Ofiarowanie Jezusa w świątyni
Maryja i Józef ofiarowali Jezusa Bogu. Niech ofiara życia zmarłego (zmarłej) N. zostanie przyjęta przez Boga, a on(a) sam(a) niech zazna pokoju wiecznego.
5. Odnalezienie Jezusa w świątyni
Maryja z Józefem odnaleźli Jezusa. Prosimy, aby zmarły (zmarła) N. odnalazł(a) wieczne szczęście i pokój w obecności Boga.
Tajemnice Światła
1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
Jezus przyjął chrzest, aby otworzyć nam drogę do życia wiecznego. Prosimy, by zmarły (zmarła) N., oczyszczony(a) w wodach chrztu, wszedł(weszła) do chwały nieba.
2. Objawienie się Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej
Jezus przemienił wodę w wino, objawiając swoją chwałę. Niech zmarły (zmarła) N. dostąpi przemiany życia doczesnego w życie wieczne.
3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
Jezus głosił nadzieję i przebaczenie. Prosimy, by zmarły (zmarła) N. otrzymał(a) przebaczenie grzechów i udział w Królestwie Bożym.
4. Przemienienie na górze Tabor
Jezus ukazał swoje Boskie oblicze. Prosimy, aby zmarły (zmarła) N. mógł(mogła) oglądać chwałę Boga twarzą w twarz.
5. Ustanowienie Eucharystii
Jezus zostawił nam siebie w Eucharystii. Niech zmarły (zmarła) N. zostanie nasycony(a) Chlebem Życia i zjednoczony(a) z Chrystusem na wieki.
Tajemnice Bolesne
1. Modlitwa Jezusa w Ogrójcu
Jezus przyjął wolę Ojca w cierpieniu. Prosimy, by zmarły (zmarła) N. został(a) umocniony(a) w godzinie śmierci i powierzony(a) Bożemu miłosierdziu.
2. Biczowanie Jezusa
Jezus cierpiał za nasze grzechy. Prosimy, aby zmarły (zmarła) N. został(a) uwolniony(a) od wszelkiego cierpienia i doświadczył(a) pokoju w Bogu.
3. Cierniem ukoronowanie
Jezus przyjął upokorzenie dla naszego zbawienia. Prosimy, by zmarły (zmarła) N. został(a) uwolniony(a) od wszelkiego bólu i otrzymał(a) koronę życia wiecznego.
4. Dźwiganie krzyża na Kalwarię
Jezus niósł krzyż, by odkupić świat. Prosimy, aby zmarły (zmarła) N. został(a) przyjęty(a) do grona zbawionych przez ofiarę Chrystusa.
5. Śmierć Jezusa na krzyżu
Jezus oddał życie za nas wszystkich. Prosimy, by zmarły (zmarła) N. mógł(mogła) wejść do radości życia wiecznego dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.
Tajemnice Chwalebne
1. Zmartwychwstanie Jezusa
Jezus zwyciężył śmierć. Prosimy, aby zmarły (zmarła) N. miał(a) udział w zmartwychwstaniu i życiu wiecznym.
2. Wniebowstąpienie Jezusa
Jezus powrócił do Ojca. Prosimy, aby zmarły (zmarła) N. został(a) przyjęty(a) do nieba i mógł(mogła) cieszyć się bliskością Boga.
3. Zesłanie Ducha Świętego
Duch Święty przyniósł pocieszenie i światło. Prosimy, aby Duch Święty pocieszył duszę zmarłego (zmarłej) N. i wprowadził ją do światłości wiecznej.
4. Wniebowzięcie Maryi
Maryja została wzięta do nieba. Prosimy, aby Matka Boża przyjęła zmarłego (zmarłą) N. pod swój płaszcz i wprowadziła do chwały nieba.
5. Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi
Maryja króluje w niebie. Prosimy, aby zmarły (zmarła) N. mógł(mogła) razem z Maryją i wszystkimi świętymi wielbić Boga na wieki.
Po każdej dziesiątce warto dodać:
"Wieczny odpoczynek racz mu/jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu/jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju. Amen."