Wielki Post to czas, w którym szczególnie zalecana jest dobra lektura duchowa. Tak się składa, że w tym roku przypada także 40-lecie męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. To okazja, by przygotowując się do Świąt Wielkiej Nocy, poznać głębię świętości tego wyjątkowego kapłana. Jakie książki najlepiej przybliżą nam jego postać i nieprzeciętną duchowość?

Choć o księdzu Jerzym Popiełuszce powiedziano już wiele, nadal liczne aspekty jego życia pozostają nieodkryte. Nie każda biografia a tym bardziej nie każdy film ukazuje nam pełnię tej postaci. To dlatego warto sięgać po takie publikacje, które w przystępnej formie pozwolą nam zgłębić tajemnicę świętości polskiego męczennika.

Wiemy, że ksiądz Jerzy zginął za wierność katolickim wartościom. Zabity przez wrogie Kościołowi komunistyczne władze, stał się symbolem oporu chrześcijan przeciwko ateistycznym aparatczykom. Jego męczeństwo było niewątpliwie zwieńczeniem całej duchowej drogi. Obfitowała ona w liczne refleksje, myśli czy modlitwy, o których często mówi się znacznie mniej.

Wiemy doskonale, że zmaganie się z rzeczywistością i nieustanna walka ze słabościami, to stałe elementy naszego chrześcijańskiego życia. Ksiądz Jerzy był dokładnie taki, jak my. Jako kapłan również poszukiwał drogi do świętości poprzez zmaganie się z bolączkami codzienności. Te potyczki zaprowadziły go do najbardziej wyrazistego wyznania wiary, jakie możemy sobie wyobrazić – do śmierci męczeńskiej.

Byśmy mogli czerpać z duchowego bogactwa i wartości, jakie prezentował swoją postawą ksiądz Jerzy, warto sięgnąć po jedne z najlepszych lektur ukazujących bogactwo życia i myśli „kapelana Solidarności”.

„Matka świętego”

To co prawda opowieść, w której centrum znajduje się Marianna Popiełuszko, ale przecież pośrednio to także historia o tym, skąd się wziął i w jakim domu wychowywał przyszły męczennik i święty. Trudno opisać historię matki bez odniesienia do jej syna, i to takiego syna, którego życie głęboko wpisało się w historię Polski.

Opowieść o Mariannie Popiełuszko to rzecz o prostocie wiary, o tym, że droga do Boga – choć niełatwa – wcale nie musi być skomplikowana a przebaczenie wcale nie jest narzędziem superbohaterów czy półbogów. Może stać się udziałem każdego człowieka, nawet w sytuacji, gdy rodzicowi przychodzi wybaczyć wyjątkowo okrutną i bolesną zbrodnię na swoim dziecku.

Warto sięgnąć po nowe wydanie książki „Matka Świętego” i przekonać się kim jest osoba, za sprawą której dojrzewało powołanie księdza Jerzego.

„MATKA ŚWIĘTEGO” – ZOBACZ KSIĄŻKĘ!

Droga krzyżowa z księdzem Jerzym Popiełuszką

Takiej książki o błogosławionym księdzu Jerzym jeszcze nie było! To zbiór poruszających rozważań autorstwa ks. Jerzego Jastrzębskiego, dzięki którym udajemy się Drogą Krzyżową naszego Pana Jezusa Chrystusa wraz z księdzem Jerzym Popiełuszką. W każdej stacji nie tylko dotykamy tajemnicy Męki Pańskiej, ale poszukujemy jej śladów w życiu i męczeńskiej śmierci „kapelana Solidarności”.

W książce znajdziemy też bezcenne refleksje błogosławionego kapłana, związane z kolejnymi stacjami Drogi Krzyżowej. Trudno zaprzeczyć, że polski kapłan wybrał drogę najbliższą Chrystusowi. On dosłownie wziął krzyż naszego Pana i naśladował Go w pokorze wobec woli Boga. Nie prosił o męczeństwo, ale też przed nim nie uciekał. Czyż może być lepszy przewodnik po stacjach Drogi Krzyżowej niż właśnie błogosławiony ksiądz Jerzy?

ZOBACZ WIĘCEJ W KSIĄŻCE „DROGA KRZYŻOWA Z BŁ. KS. JERZYM POPIEŁUSZKĄ”