Modlitwa Anioł Pański. Treść i niesamowita historia

Ostatnia aktualizacja 4 lipca 2025

Opublikowano 4 lipca 2025

W każdą niedzielę o godz. 12.00 na Placu św. Piotra papież odmawia Anioł Pański wraz z wiernymi. To modlitwa o wielkiej tradycji w Kościele, odwołująca się do kultu Maryjnego. Nie każdy wie, że jest z nią związana łaska odpustu. Jak ją prawidłowo odmawiać?

Jak odmawiać modlitwę Anioł Pański?

P: Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi.


R: I poczęła z Ducha Świętego.

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej.

P: Oto ja Służebnica Pańska.


R: Niech mi się stanie według słowa Twego.

Zdrowaś Maryjo...

P: A Słowo Ciałem się stało.


R: I zamieszkało między nami.

Zdrowaś Maryjo...

P: Módl się za nami święta Boża Rodzicielko.

R: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

P: Módlmy się:
 Łaskę Twoją prosimy Cię, Panie, racz wlać w serca nasze, abyśmy którzy za zwiastowaniem anielskim Wcielenie Chrystusa, Syna Twego poznali, przez Mękę Jego i Krzyż do chwały zmartwychwstania byli doprowadzeni. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Na koniec można dodać:

P: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu.


R: Jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen. (3x)

P: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie


R: A światłość wiekuista niechaj im świeci


P: Niech odpoczywają w pokoju wiecznym


R: Amen.

Historia modlitwy Anioł Pański

Modlitwa "Anioł Pański", odwołuje się do spotkania Archanioła Gabriela z Matką Bożą. Związana jest z rozważaniem Wcielenia Jezusa Chrystusa i sięga swoją tradycją w katolickim zwyczaju odmawiania modlitwy "Zdrowaś Maryjo".

Zaczęło się od średniowiecznego odmawiania "Zdrowaś Maryjo" na dźwięk dzwonów. Zwyczajowo celebrowana modlitwa, z czasem zaczęła się utrwalać a lokalnie zmieniały się częstotliwości jej odmawiania. I tak papież Grzegorz IX w XIII wieku zalecił odmawianie modlitwy "Zdrowaś Maryjo" rano i wieczorem na dźwięk dzwonu.

W kolejnych latach kontemplacja wcielenia rozwijała się a papieże wiązali ją z odpustami (Jan XXII w bulli z 1318 roku) oraz wyznaczali konkretne pory odmawiania modlitwy (Kalikst III zalecił modlitwę w południe).

W XV w. zwyczaj odmawiania "Zdrowaś Maryjo" o określonych porach dnia rozprzestrzenił na całą Francję król Ludwik XI.

Obecny kształt modlitwy "Anioł Pański" zawdzięczamy papieżowi Piusowi V, który w XVI wieku zaproponował jej odmawianie wówczas jeszcze bez modlitwy końcowej. Przytoczmy poniżej oryginalny, łaciński tekst "Anioła Pańskiego":

P: Angelus Domini, nuntiavit Mariae.
R: Et concepit de Spiritu Sancto.
Ave Maria, gratia plena, Dominus tecum. Benedicta tu in mulieribus, et benedictus fructus ventris tui, Iesus. Sancta Maria, Mater Dei, ora pro nobis peccatoribus, nunc, et in hora mortis nostrae. Amen.
P: Ecce ancilla Domini.
R: Fiat mihi secundum verbum tuum. Ave Maria, gratia plena…
P: Et Verbum caro factum est.
R: Et habitavit in nobis. Ave Maria, gratia plena,…
P: Ora pro nobis, sancta Dei Genetrix.
R: Ut digni efficiamur promissionibus Christi.
P: Oremus. Gratiam tuam, quaesumus, Domine, mentibus nostris infunde; ut qui, Angelo nuntiante, Christi Filii tui incarnationem cognovimus, per passionem eius et crucem, ad resurrectionis gloriam perducamur. Per eundem Christum Dominum nostrum.
R: Amen.

Odpusty za odmówienie modlitwy "Anioł Pański"?

Czy za odmówienie modlitwy "Anioł Pański" można otrzymać odpust? Papieże, zachęcając wiernych do rozważania tajemnicy Wcielenia naszego Pana Jezusa Chrystus, faktycznie wiązali tę modlitwę z odpustami.

A jak to wygląda dzisiaj?

Obecnie za odmówienie modlitwy "Anioł Pański" (lub "Królowo Nieba" w okresie Wielkanocnym) wierni otrzymują odpust cząstkowy czyli częściowe darowanie kar za odpuszczone grzechy. Odpust taki możemy uzyskać na tych samych warunkach, na których otrzymujemy odpust zupełny, z tym, że w przypadku odpustu cząstkowego nie można wykluczyć przywiązania do danego grzechu.

A zatem odmawianie modlitwy "Anioł Pański" nie tylko pozwala nam zgłębić tajemnicę Maryjnego "fiat", które zostało wypowiedziane w imieniu całej ludzkości, ale również przynosi bardzo konkretne owoce w naszym życiu duchowym.

Maryja. Pierwsza miłość świata

Kobieta, którą kocham – mówił o Maryi Sługa Boży abp Fulton J. Sheen. Z humorem podkreślał też, że po śmierci usłyszy od Chrystusa:
„Moja Matka powiedziała Mi wszystko o tobie!”.

Zobacz więcej
; ; ; ;

Podziel się