Modlitwy do Ducha Świętego powinny być pozycją obowiązkową w codziennym modlitewniku katolika. Nie jesteśmy bowiem sami zdolni do tego, by dojrzewać w wierze. Pomaga nam w tym Duch Święty. W najbliższym czasie modlitwy do Niego mają jeszcze szczególną wagę. Oto bowiem w naszym Kościele trwają wybory papieża.
Moc Ducha Świętego ma dla wierzących szczególne znaczenie. Jesteśmy dziećmi Bożymi, jednak dojrzewanie w wierze, życie w zgodzie z tym, czego chce od nas Bóg, rozeznanie swojego powołania, celu przeznaczonego nam przez Pana, nie jest możliwe bez Ducha Świętego.
Przypomnijmy, że dzieje się tak za sprawą siedmiu darów, którymi posługuje Duch Święty. To dar mądrości, dar rozumu, dar rady, dar męstwa, dar umiejętności, dar pobożności i dar bojaźni Bożej.
O te dary powinniśmy się modlić każdego dnia.
Głosowanie kardynałów. Potrzeba jedności wiary
Obecnie jednak także cały Kościół Powszechny znalazł się w trudnym położeniu. Śmierć papieża - nawet tak skrajnie różnie ocenianego, jak papież Franciszek - zawsze jest momentem trudnym. Papiestwo bowiem jest jednym z głównych filarów Kościoła katolickiego. "Gdzie papież, tam Kościół" - w to wierzymy, jako katolicy. Dlatego brak papieża, tak zwany czas sede vacante ("pusty tron"), to swoisty czas mroku w Kościele - zatrzymania się a nawet niepokoju czy strachu. Oto bowiem łódź pozbawiona została - wierzymy, że na pewien tylko czas - kapitana.
Najbliższe dni to pełen niepokojów czas wyboru nowego papieża. Kardynałowie do skutku będą głosowali, chcąc wyłonić nowego Namiestnika Chrystusa. Kto nim będzie? Czy faktycznie będzie to człowiek, który jest obecnie potrzebny Kościołowi?
Więcej o Konklawe przeczytasz w książce:

Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich
Zakulisowe tajemnice konklawe, historia wyborów papieskich i ciekawostki o kardynałach decydujących o przyszłości Kościoła.
Duch Święty działa, ale wiele zależy od człowieka
Dlaczego musimy teraz szczególnie modlić się do Ducha Świętego, by czuwał nad Kościołem Świętym? Wszak, choć kardynałowie mają asystencję Ducha Świętego, człowiek jest wolny, co oznacza, że może odrzucić natchnienia Poruszyciela.
Nawet jeśli pragnie On udzielić swych darów głosującym, wcale nie oznacza to, że staną się oni wykonawcami woli Jezusa Chrystusa i sługami Najświętszego Serca Jezusowego. Wręcz odwrotnie: może zdarzyć się, że zwycięży w nich ludzka małostkowość, partykularyzmy, pragnienie kierowania się własnym interesem lub interesem jakiejś frakcji.
Dlatego tak istotne jest, byśmy prosili Ducha Świetego o interwencję. Wszak nawet wówczas, gdy ludzie sprzeniewierzają się Bogu, On może podjąć interwencję, szczególnie, gdy będzie to zgodne z pragnieniem Jego Ludu.
A interwencja ta wydaje się dzisiaj szczególnie potrzebna. Żyjemy bowiem w czasach głębokiego podziału w Kościele - nie tylko wsród wiernych, ale także duchownych. W różnych regionach świata - ba! nawet w różnych krajach na tych samych kontynentach - panuje zamęt doktrynalny. Podczas gdy jedni biskupi opowiadają się za trwałością małżeństwa i przeciwko błogosławieniu związków jednopłciowych, inni chcą udzielać Komunii świętej osobom żyjącym w ponownych związkach małżeńskich oraz sankcjonować pożycie homoseksualne. Podział ten sięga też głębiej - dotyczy liturgii, kapłaństwa, Matki Bożej, a także stosunku do protestantów czy innych religii.
Wydaje się, że dzisiaj szczególnie potrzebujemy przywódcy świadomego zagrożeń, przed którymi staje Kościół. Dążącego do jedności wiary i jedności doktryny. A równocześnie strzegącego Kościół - o ile to jeszcze możliwe - przed perspektywą kolejnej schizmy.
Liczne wizje świętych i błogosławionych mistyków stanowią dla współczesnego Kościoła przestrogę. Niestety, wiele z nich zdaje się przedstawiać obraz kryzysu, jaki widzimy w Kościele naszych czasów. Módlmy się zatem do Ducha Świętego, by interweniował na konklawe tak, aby kardynałowie wybrali papieża z wizji św. Jana Bosko - dzielnego kapitana łodzi, prowadzącego ją pewnie po wzburzonych falach ku dwóm kolumnom: Eucharystii i Matce Bożej. To główne filary odbudowy potęgi Kościoła.

Skuteczne modlitwy do Ducha Świętego
Oto modlitwa do Ducha Świętego przed i w trakcie konklawe:
O Stworzycielu Duchu przyjdź,
Nawiedź dusz wiernych Tobie krąg.
Niebieską łaskę zesłać racz Sercom,
co dziełem są Twych rąk.
Pocieszycielem jesteś zwan,
I Najwyższego Boga dar,
Tyś namaszczenie naszych dusz,
Zdrój żywy, miłość, ognia żar.
Ty darzysz łaską siedemkroć,
Bo moc z prawicy Ojca masz,
Przez Ojca obiecany nam,
Mową wzbogacasz język nasz.
Światłem rozjaśnij naszą myśl,
W serca nam miłość świętą wlej,
I wątłą słabość naszych ciał
Pokrzep stałością mocy swej.
Nieprzyjaciela odpędź w dal
I Twym pokojem obdarz wraz,
Niech w drodze za przewodem Twym
Miniemy zło, co kusi nas.
Daj nam przez Ciebie Ojca znać,
Daj, by i Syn poznany był,
I Ciebie, jedno Tchnienie Dwóch,
Niech wyznajemy z wszystkich sił.
Niech Bogu Ojcu chwała brzmi,
Synowi, który zmartwychwstał,
i Temu, co pociesza nas,
niech hołd wieczystych płynie chwał. Amen.
K: Ześlij Ducha Twego, a powstanie życie
W: I odnowisz oblicze ziemi
Módlmy się. Pokornie błagamy Cię, Panie, abyś w swojej niezmierzonej dobroci
raczył dać świętemu Kościołowi rzymskiemu papieża, który by się Tobie
podobał dzięki swej gorliwej troskliwości względem nas, a pośród swego
ludu cieszył się stałą czcią dla Twego Imienia dzięki swym mądrym
rządom. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Ofiarowanie się Duchowi Świętemu Piusa XII
Przyjdź, Duchu Święty, i uczyń moje ciało swoją świątynią. Przyjdź i pozostań ze mną na zawsze. Udziel mi głębokiej miłości do Najświętszego Serca Jezusowego, abym je ukochał z całego serca, z całej duszy, ze wszystkich myśli i sił moich. Oddaję Ci wszystkie władze mej duszy i mego ciała. Panuj nad mymi namiętnościami, uczuciami i poruszeniami. Przyjmij mój rozum i moją wolę, moją pamięć i wyobraźnię. Duchu Święty, udziel mi obfitości Twej skutecznej łaski. Obdarz mnie pełnią cnót. Pomnażaj moją wiarę, umacniaj mą nadzieję, rozpalaj moją miłość. Udziel mi Twych siedmiu darów, owoców i błogosławieństw. Pozwól mi być Twoją świątynią i mieszkaniem całej Trójcy Przenajświętszej.
Więcej o wizjach i proroctwach świętych przeczytasz w książce "Exodus":

Exodus. 7 proroctw o Kościele
Wincenty Łaszewski, uznany mariolog przygląda się prorockim wizjom o Kościele, które przekazali nam: św. Ludwik Grignion de Montfort, św. Augustyn, św. Jan Bosko czy kard. Joseph Ratzinger. Odkrywa w nich konkretne wskazówki – koła ratunkowe ocalenia dla wierzących.