Nowenna Pompejańska - modlitwa "nie do odparcia". Jak ją odmawiać?

Ostatnia aktualizacja 1 maja 2025

Opublikowano 1 maja 2025

Jak odmawiać Nowennę Pompejańską? To pytanie stawia sobie wielu, którzy usłyszeli o wielkiej mocy tej modlitwy. Nie jest to proste i wiąże się z wielkimi wyrzeczeniami. Ale może właśnie dlatego warto rozpocząć ją w Maju, miesiącu Matki Bożej? Oto najważniejsze informacje dotyczące tej wyjątkowej modlitwy do Matki Bożej.

Modlitwa, którą podarowała nam Maryja

Nowenna pompejańska jest darem od samej Matki Bożej. Zapoczątkował ją w nieco innej formie Bartolo Longo. Ten włoski tercjarz dominikański, żyjący w XIX wieku, na pewnym etapie swojego życia przeżył głębokie nawrócenie.

Przez długie lata był zdeklarowanym wrogiem Kościoła, praktykował ezoterykę, był dręczony duchowo. Wreszcie, za sprawą wsparcia udzielonego mu przez bliskie osoby, przystąpił do spowiedzi świętej i zaczął gruntownie odmieniać swoje życie.

Błogosławiony Bartłomiej Longo OP

Pierwszą, choć niepełną, Nowennę Pompejańską Bartolo Longo zmówił, gdy zapadł na tyfus. Maryja uzdrowiła go z tej bardzo ciężkiej choroby, a Longo rozwinął ideę nowenny dzięki spotkaniu z włoską mistyczką, Fartunatiną Agrelli.

Kobieta cierpiała przez lata na poważną chorobę, charakteryzującą się bardzo silnymi konwulsjami. Pewnego dnia objawiła się jej Matka Boża i zaapelowała do niej tymi słowami:

„Teraz, gdy mnie wzywasz pod imieniem Królowej Różańca Świętego z Pompejów, które mi jest bliższe ponad wszystkie inne, nie mogę ci odmówić. Odpraw trzy nowenny, oddawaj mi cześć, a wyzdrowiejesz”.

Fartunatina faktycznie odzyskała zdrowie, a Maryja poprosiła, by odmówiła trzy nowenny dziękczynne.

„Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski - mówiła Matka Boża - niech odprawi na moją cześć trzy nowenny, odmawiając piętnaście tajemnic różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne”.

Tak powstała Nowenna Pompejańska a z uwagi na tak wyraźną deklarację Maryi dotyczącą łask, jakie za jej sprawą można otrzymać, nazywana jest modlitwą "nie do odparcia".

Jak poprawnie odmawiać Nowennę pompejańską?

Nowenna Pompejańska trwa aż 54 dni - 27 dni to trzy nowenny błagalne, zaś kolejne 27 to trzy nowenny dziękczynne.

Największym wyzwaniem, jakie stawia przed nami Nowenna Pompejańska, jest odmówienie trzech części różańca każdego dnia nowenny. A zatem przez wspomniane 54 dni musimy codziennie wygospodarować czas, by się wytrwale modlić.

Nie jest to proste, szczególnie że nie może to być modlitwa odmawiana w pośpiechu lub w wielkim zmęczeniu. Ma to być nasza ofiara złożona Panu Jezusowi przez ręce Matki Bożej, a zatem powinniśmy zadbać, by modlić się właściwą pobożnością i odpowiednim nabożeństwem.

Odmawianie Nowenny Pompejańskiej. Konkretne wskazówki

Nowennę zaczynamy od cześci błagalnej. Na początku modlitwy wykonujemy oczywiście znak Krzyża Świętego.

Następnie wypowiadamy słowa: "Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca Świętego".

Potem przedstawiamy swoją intencję i odmawiamy kolejno części Różańca Świętego. Tu dwie ważne uwagi. Po pierwsze, w zależności od naszej woli, możemy odmawiać trzy cześci różańca. Czwarta (światła), jak wiemy, została opcjonalnie zaproponowana przez św. Jana Pawła II, jednak obowiązkowe są części: radosne, bolesne oraz chwalebne.

Po drugie, nie musimy odmówić wszystkich części od razu. Możemy je odmawiać w odstępach, ważne, by wszystkie zostały zmówione jednego dnia.

Również, gdy dokończymy jedną z części już po północy, nie czyni to nowenny nieważnej. Tu ważna jest nasza intencja, a nie ramy czasowe określone przez zegar.

Nie wolno nam jednak przenosić choćby jednej dziesiątki Różańca Świętego na kolejny dzień. Wszystkie trzy cześci odmawiamy każdego dnia nowenny.

Na koniec wypowiadamy słowa modlitwy:

"Pomnij, o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój Różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twej świątyni w Pompejach, wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen".

Po tych słowach odmawiamy jeszcze modlitwę "Pod Twoją obronę..." a następnie trzykrotnie wypowiadamy słowa "Królowo Różańca Świętego módl się za nami".

Modlitwę kończymy znakiem Krzyża Świętego.

Kolejne trzy nowenny dziękczynne wyglądają bardzo podobnie, z tą różnicą, że po zmówionym różańcu - zamiast modlitwy błagalnej - odmawiamy następującą modlitwę:

"Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen".

Pamiętaj, że Nowennę Pompejańską odmawiamy tylko w jednej intencji! Nie możemy też opuścić żadnego z kolejnych 54 dni modlitw. Jeśli tak się stanie, nowennę musimy zacząć na nowo.

O co można prosić w Nowennie Pompejańskiej?

Pisząc krótko: o wszystko, co tylko nie jest sprzeczne z wiarą i moralnością. Każda nasza dobra intencja - uzdrowienie duchowe lub fizyczne, znalezienie pracy, prośba o dobrą żonę lub dobrego męża i inne - zostanie przez Matkę Bożą wysłuchana.

Czy to daje gwarancję, że nasze prośby zostaną spełnione? Niekoniecznie. Pan Bóg widzi znacznie więcej niż my i może uznać, że nasza prośba - choć najbardziej wzniosła i po ludzku zasadna - może nie przysłużyć się szczęściu wiecznemu dla nas lub osoby, za którą się modlimy. Możemy być jednak pewni, że Pan Bóg, za przyczyną Matki Bożej Pompejańskiej wyleje na nas morze łask a jeśli pozostaniemy mu wierni, dostrzeżemy Jego działanie w naszym życiu.

>>ZOBACZ KSIĄŻKI O NOWENNIE POMPEJAŃSKIEJ<<

; ; ; ;

Podziel się

Tematy