Nie milkną echa kontrowersyjnej nominacji na funkcję szefa Kongregacji Nauki i Wiary. Franciszek powołał na to stanowisko słynącego z postępowych poglądów abp. Victora Manuela Fernandeza. Tym razem w sprawie jego kontrowersyjnych poglądów wypowiedział się jeden z jego poprzedników, kard. Gerhard Müller. KSIĄŻKĘ KARD. MÜLLERA ZNAJDZIESZ TUTAJ!

Kard. Müller został poproszony przez serwis Life Site News, by skomentował poglądy powołanego na stanowisko szefa Kongregacji Nauki i Wiary duchownego z Argentyny abp. Victora Fernandeza. Portal przypomniał, że już w przeszłości niemiecki duchowny pouczył Argentyńczyka o tym, że dopuszcza się „herezji”. Chodziło o to, że abp Fernandez stwierdził, iż stolicą papieską może być dowolna diecezja. Kard. Müller wyjaśnił, że to niedopuszczalne, wszak stwierdzenie to uznali za „heretyckie” już ojcowie Soboru Watykańskiego I.

Ale słowa o diecezji biskupa Rzymu to nie jedyne kwestie, które wzbudzają kontrowersje w związku z powołaniem abp. Fernandeza na stanowisko prefekta najważniejszej kongregacji w Watykanie. Inną kwestią jest jego spojrzenie na głoszone przez Kościół nauczanie o nierozerwalności małżeństwa. Serwis Life Site News przypomniał, że abp. Fernandez pozostawał otwarty na udzielanie Komunii Świętej osobom rozwiedzionym, które zawarły ponowne związki, a także uznał, że nie każdy związek pozamałżeński jest grzeszny.

KLIKNIJ TUTAJ I ZOBACZ KSIĄŻKI KARD. GERHARDA MÜLLERA!

W odpowiedzi kard. Müller przypomniał, że rolą Kongregacji Nauki i Wiary nie jest określanie tego, co jest grzechem a co nie, lecz przekazywanie prawdy o tym, w jaki sposób doktryna wiary odnosi się do Biblii i jak rozwijał się dogmat na przestrzeni wieków, autorytatywnie przekazywany wiernym przez Magisterium. – Papież i biskupi nie mogą żądać posłuszeństwa wobec swoich prywatnych poglądów. Posłuszeństwo obowiązuje katolików wobec nauczania prawd wiary, mających swoje nadprzyrodzone źródła oraz reguł moralnych – powiedział kard. Müller.

- Sam Pan Jezus uznawał zawieranie ponownych małżeństw cudzołóstwem, upominając faryzeuszy, którzy dyskutowali nad niemożliwością wypełnienia przykazania w zderzeniu z codziennym życiem. Człowiek nie może sam siebie usprawiedliwiać, powołując się na swoją kruchość, lecz powinien jako skruszony grzesznik wrócić do Chrystusa. Kościół nie ma władzy, by relatywizować prawdę o jedności małżeństwa – dodał niemiecki hierarcha.

Abp Victor Emmanuel Fernandez decyzją papieża Franciszka zastąpi kard. Luisa Ladarię na funkcji szefa Kongregacji Nauki Wiary. Dotychczas pełnił funkcję biskupa argentyńskiej La Platy. Wcześniej pełnił m.in. funkcję rektora Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Argentynie.

Hierarcha od dawna cieszy się wielkim zaufaniem papieża Franciszka. Decyzją Ojca Świętego został powołany do komisji, która opracowała przesłanie końcowe (relatio) Nadzwyczajnego Synodu Biskupów na temat rodziny, który odbył się w październiku 2014 r. Franciszek mianował go członkiem XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w październiku 2015 r. i powołał do komisji redakcyjnej relacji końcowej, która została przedłożona uczestnikom synodu do głosowania. Jest powszechnie uznawany za współtwórcę adhortacji „Evangelii gaudium”. Przypisuje mu się również ważny wkład w encyklikę „Laudato si”. Był ponadto głównym redaktorem adhortacji apostolskiej „Amoris Laetitia”, wydanej przez Franciszka w 2016 r. po dwóch sesjach Synodu Biskupów na temat rodziny.

Life Site News, misyjne.pl

ZOBACZ KSIĄŻKI KARD. GERHARDA MÜLLERA! KLIKNIJ TUTAJ!

ZOBACZ WIĘCEJ TUTAJ