„Pod Twoją obronę…”. Treść modlitwy i jej historia

Ostatnia aktualizacja 3 lipca 2025

Opublikowano 3 lipca 2025

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad historią modlitwy „Pod Twoją obronę”? To przecież jedno z najczęściej wypowiadanych wezwań modlitewnych. To najstarsza modlitwa Maryjna, która wiele mówi nam o tym, w jaki sposób Matkę Bożą postrzegali pierwsi chrześcijanie.

 Modlitwa „Pod Twoją obronę”.

Oto pełne brzmienie jednej z najpopularniejszych modlitw maryjnych:

Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać. Panno Chwalebna i Błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen.

Historia modlitwy „Pod Twoją obronę”. Dowód głębokiej pobożności Maryjnej

Nie wiemy dokładnie, kiedy zaczęto odmawiać tę modlitwę, ale najstarszy jej zapis w języku greckim datowany jest na III w. Papirus odnaleźli w Egipcie brytyjscy archeolodzy.

Wezwania tej modlitwy jednoznacznie wskazują, że kult Maryjny wśród chrześcijan pogłębiał się już w pierwszych wiekach. W modlitwie pojawia się antyfona do Matki Bożej Rodzicielki - oficjalnie tytuł ten został przyznany Maryi dopiero na soborze w Efezie w V w. - a sam fakt jej odmawiania dowodzi, że już niedługo po Wniebowstąpieniu Chrystusa czczono Maryję jako Matkę Boga.

Tekst modlitwy zapisanej na papirusie różnił się nieznacznie do znanej nam dzisiaj wersji. Oto on:

Pod opiekę Twojego miłosierdzia

uciekamy się, o Bogarodzico.

Nie odrzucaj próśb,

[które do Ciebie zanosimy]

w naszych potrzebach,

lecz zachowaj nas od niebezpieczeństwa,

[Ty] jedynie czysta i błogosławiona.

Choć jest on nieco krótszy, niż znane nam "Pod Twoją obronę...", stanowił on jednak główną inspirację dla rozwinięcia tej pięknej antyfony do Maryi.

Współczesna wersja modlitwy "Pod Twoją obronę"

Modlitwa ta przez wieki była odmawiana we wspólnotach chrześcijańskich i zyskał dziesiątki odrębnych wersji. Wraz z coraz bardziej głębokim przeżywaniem przez chrześcijan kultu Maryjnego, modlitwa ta zmieniała się.

Wreszcie w XVIII wieku papież Benedykt XIII postanowił ustalić jedną wersję modlitwy - tą, którą wszyscy dzisiaj odmawiamy. Powstała ona w 1724 roku.

Co ciekawe, samo zakończenie modlitwy - Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj - pochodzi z inspiracji pismami św. Bernarda z Clairvaux.

Modlitwa "Pod Twoja obronę" wielu z nas zapewne "spowszedniała", ale warto odmówić ją powoli, zwracając dokładnie uwagę na wypowiadane słowa. Odkryjemy wówczas, że jest to z pewnością jedna z najpiękniejszych katolickich modlitw do Matki Bożej.

Wydaje się zresztą szczególnie cenna w dzisiaj, gdy świętość Maryi, Jej wyjątkowość wśród innych pośredników u Boga, bywa kwestionowana nawet w samym Kościele katolickim.

Świadkowie i prześladowcy. Opowieści o pierwszych męczennikach chrześcijańskich

Poruszające opowieści o pierwszych męczennikach chrześcijańskich – historia wiary, odwagi i świadectwa w czasach prześladowań.

Zobacz więcej
; ; ; ;

Podziel się