Znany amerykański egzorcysta, ks. Stephen J. Rossetti, autor książki „Dziennik amerykańskiego egzorcysty”, odpowiada na najtrudniejsze pytania dotyczące działania złego ducha. Czy świeccy mogą egzorcyzmować? Czy demony znajdują się w jakimś konkretnym miejscu ciała opętanego? Poznaj ważne fakty dotyczące walki duchowej. 

Czy opętany człowiek może pluć gwoźdźmi lub unosić się w powietrzu?

Demony potrafią sprawić, że opętany ma nadnaturalne zdolności. Zwykle dysponuje wielką i niekontrolowaną siłą, tak że trudno jest go opanować. Ale sporadycznie może tez dochodzić do innych, niewyjaśnionych sytuacji, jak lewitacja czy inne niepokojące zachowania, które nie mieszczą się w porządku naturalnym. 

Ciekawe jest tutaj świadectwo św. Gemmy Galgani, która przed śmiercią ważyła ponad 40 kg, ale nawet kilka osób nie mogło jej podnieść. Gemma wyjaśniła to wprost, że to nie ona tyle ważny, ale demony, które jej ciążą swoją obecnością. Po śmierci jej ciało okazało się lekkie jak piórko. 

Gdzie znajdują się demony w ciele opętanego?

Demony, które zniewalają człowieka, są przywiązane do poszczególnych miejsc w ciele. Ich lokalizacja zależy czasem od grzechu lub drzwi, które pozwoliły im wejść – mogą to być na przykład ręce, jeśli dana osoba angażowała się w grzeszne zachowanie z użyciem dłoni.

W trakcie niedawnej sesji modlitewnej demony w pełni zamanifestowały swą obecność i kontrolowały ciało opętanej osoby. Na początku sesji, jak to mam w zwyczaju, umieściłem medalik św. Benedykta w każdej z dłoni opętanego. 

Gdy rozkazałem demonom, aby powiedziały, ile ich jest, odpowiedź brzmiała: „Trzy”. Potem nakazałem im umieścić medalik św. Benedykta tam, gdzie znajdował się jeden z demonów. Prawa ręka tej osoby przemieściła się na lewą stronę klatki piersiowej.

Rozkazałem demonom, aby umieściły medalik na następnym miejscu ciała, a wtedy poświęcony przedmiot powędrował na gardło opętanej osoby. Potem rozkazałem im, aby umieściły medalik na trzecim miejscu, którym okazało się czoło.

Położyłem rękę z kapłańską stułą na gardle kobiety, a demony oszalały. Kobieta zaczęła się krztusić i zgięła w pół. Była to wyraźnie silna reakcja, a demon przegrywał walkę. Najwyraźniej w końcu odszedł. Kobieta potwierdziła później, że poczuła, jak coś wyszło z okolic jej gardła.

Czy Judasz może opętać człowieka?

Na niedawnej konferencji dla egzorcystów opowiadałem o egzorcyzmie, który trwał prawie dwa lata. W pewnym momencie sesji ujawniła się zła osobowość i przez usta opętanej osoby powiedziała, że ma na imię Judasz. Rozkazałem, by ujawniła, czy jest demonem używającym tego imienia, czy też naprawdę jest Judaszem, zdrajcą Jezusa. Istota wykrzyczała z nutą wstydu, że jest osobą ludzką.

Chociaż niektórzy egzorcyści spierają się co do tego, czy upadłe dusze mogą zamieszkać w osobie opętanej, inni opowiadali mi, że w swojej praktyce również spotkali Judasza, upadłego ucznia. Chociaż nie jest to prawda wiary, z lektury Biblii można wnioskować, że Judasz rzeczywiście jest w piekle.

Podczas konferencji przypomniałem sobie, jak trudno było wyrzucić Judasza. Nawet wysokiej rangi demony łatwiej poddawały się egzorcyzmom.

Wydawało się, że Judasz był odporny na obrzęd egzorcyzmu, wodę święconą i prawie wszystko, czego próbowaliśmy. W końcu – według słów innych demonów podczas przesłuchania – wyrzuciła go sama Maryja, która pojawiła się podczas modlitwy. Dlaczego mieliśmy takie trudności ze zwykłą ludzką istotą, skoro w imię Jezusa wyrzucaliśmy już potężne demony?

Jeden z uczestników konferencji powiedział, że jego zespół miał ten sam problem z Judaszem. Zdali sobie oni sprawę, że Jezus dał swoim uczniom władzę wypędzania demonów, ale nie wypędzania upadłych istot ludzkich. To miało sens. Po prostu nie mieliśmy władzy nad Judaszem. Nie był demonem. Na szczęście przyszła do nas Matka Boża i sama go wyrzuciła. Wiedziała, że potrzebujemy Jej pomocy!

Czy demon może zaatakować egzorcystów?

Czy egzorcyści mogą być atakowani przez demona? Przecież są mocno chronieni. Cóż, tak, jesteśmy chronieni przed poważną krzywdą, ale to nie znaczy, że demon nie zrobi wszystkiego, na co Bóg mu pozwoli. Prawdopodobnie w grę będzie wchodziło nękanie.

Jeden z naszych księży egzorcystów, w środku dużej sprawy, obudził się pewnego ranka z długimi szramami na ramieniu. Ich pochodzenie było dla niego oczywiste. 

Na przestrzeni lat wielokrotnie doświadczaliśmy demonicznego nękania, ale nigdy nie było to nic zagrażającego życiu.

Czy świeccy mogą egzorcyzmować? 

Posiadanie danej przez Boga władzy nad demonami jest ważne w procesie ich wypędzania. Kapłan egzorcysta jest szczególnie upoważniony do odprawiania uroczystego egzorcyzmu większego. 

Jednak każdy ochrzczony chrześcijanin ma władzę wypędzania demonów. Przypomnijmy sobie cytowane wcześniej słowa Pisma Świętego: „Wróciło siedemdziesięciu dwóch z radością, mówiąc: «Panie, przez wzgląd na Twoje imię, nawet złe duchy nam się poddają»” (Łk 10, 17). Zatem ochrzczeni chrześcijanie mogą wzywać imienia Jezusa, aby wypędzać demony, chociaż Kościół zarezerwował uroczyste egzorcyzmy dla wyznaczonych w tym celu kapłanów. Należy zaznaczyć, że modlitwy o uwolnienie od mniejszych demonicznych obecności mogą być odmawiane przez wiernych świeckich.

Jak zauważono w refleksji teologicznej Czy świeccy mogą egzorcyzmować demony? (zob. wpis nr 17), świeccy nie powinni rozkazywać demonom bezpośrednio, ale powinni raczej zwracać się w modlitwie do Boga, Najświętszej Maryi Panny lub świętych i aniołów. 

Tak więc w większości przypadków w swoich modlitwach o uwolnienie nie używają oni modlitw „potępiających”, nakazujących demonom opuszczenie człowieka, ale raczej modlitw „deprecjonujących”, które błagają Boga o pomoc. Jeśli ktoś zaczyna przejawiać demoniczne manifestacje w wyraźny sposób sugerujące możliwość opętania lub przynajmniej silnego dręczenia, osoba ta powinna zostać skierowana do kapłana.

WIĘCEJ PRZECZYTAJ W KSIĄŻCE „DZIENNIK AMERYKAŃSKIEGO EGZORCYSTY”

Dziennik amerykańskiego egzorcysty