Szatan nie może czynić cudów. Jego działania zawsze są imitacją i tanim naśladownictwem. Jednak bywają tak łudząco podobne do cudownych interwencji nieba, że mogą zwieść nawet najbardziej oddanie Bogu dusze. Jak odróżnić cud od demonicznej sztuczki i zjawę od autentycznego objawienia? Odpowiada teolog, zajmujący się szkoleniem egzorcystów Adam Blai, autor książki „Śledztwo w sprawie cudów”.

Nie każdy fałszywy cud ma naturalne wyjaśnienie. Istnieją rzeczy nadnaturalne, które nie pochodzą od Boga: należą do nich demoniczne falsyfikaty. Kościół zawsze był tego świadomy i uważał, aby nie uznawać zbyt pochopnie nadzwyczajnych zjawisk za pochodzące od Boga.

To ważne, by zrozumieć, że nic, co czyni diabeł, nie jest cudem, nawet jeśli wydaje się, że prawa natury zostały przekroczone. Cud z definicji jest nadprzyrodzony lub przekraczający naturę. Działania diabła są jedynie nadnaturalne, czyli obok tego, co naturalne. Demoniczne sztuczki nie są cudami wykraczającymi poza stworzoną rzeczywistość; są jedynie manipulacją rzeczywistością, którą stworzył Bóg.

Kaszel i plucie gwoździami

Podczas egzorcyzmów obserwujemy sporo demonicznych sztuczek i pewne rzeczy są oczywiste. Pierwszą z nich jest to, że demony nie potrafią tworzyć. Tylko Bóg może stwarzać. Demon potrafi jedynie przenosić coś z miejsca na miejsce, czasami w jednej chwili – obserwu- jemy takie rzeczy w przypadkach nadzwyczajnych działań demonicznych typu infestacja, opresja lub opętanie (ale nie w sytuacji kuszenia czy lżejszych dręczeń).

ZOBACZ KSIĄŻKĘ ADAMA BLAI „ŚLEDZTWO W SPRAWIE CUDÓW”

Do przykładów takich sytuacji należy znikanie świętych przedmiotów w domu opętanej osoby, kaszel i plucie przez taką osobę gwoździami lub innymi metalowymi rzeczami, powodowanie nieprawdopodobnych wypadków samochodowych oraz ukrywanie ważnych dla osoby rzeczy osobistych, aby ją zdenerwować.

Demon a dusze czyśćca

Drugą sztuczką demona jest to, że on widzi, co czyni Bóg, i podrabia tę rzeczywistość w zniekształcony sposób. Nie jest w stanie zrobić niczego prawdziwie nowego. Dlatego istnieją demoniczne wersje większości autentycznych cudów, o których mówiliśmy.

Może się wydawać, że demon potrafi uzdrowić osobę, ale jest to usunięcie dolegliwości, którą sam spowodował, albo zamaskowanie objawów. Demon może przybrać fałszywą postać, która twierdzi, że jest duchem, Maryją, św. Michałem, a nawet Jezusem. W takich sytuacjach zawsze brakuje czegoś, coś jest ukryte lub zdeformowane. Jeśli zjawa chce rozmawiać lub próbuje nawiązać rozmowę, mamy pewność, że duch ten jest demonem.

KLIKNIJ TUTAJ I ZOBACZ NOWĄ KSIĄŻKĘ ADAMA BLAI „ŚLEDZTWO W SPRAWIE CUDÓW”!

Biedne dusze z czyśćca nie wciągają ludzi w nekromancję. Demony mogą powodować rany w ludzkim ciele, co jest niekiedy kpiną ze stygmatów. Wreszcie, co zdarza się rzadko, mogą sprawić, że osoba lewituje kilka centymetrów do kilku metrów nad podłogą.

Okultyzm i magia

Trzecią rzeczą, którą obserwujemy w demonicznej aktywności, jest to, że demony potrzebują pozwolenia od Boga na wszystko, co robią, jak w Księdze Hioba (1, 6–12).

Ważne, aby pamiętać, że demon, choć zdolny do zwodniczych sztuczek, jest nieustannie powstrzymywany przez Boga. Nie biega swobodnie, robiąc, co mu się podoba. Zazwyczaj ludzie z własnej woli dają mu pozwolenie na działanie w ich życiu oraz przejęcie kontroli nad obszarami, w których do tej pory mieli władzę. Dzieje się to poprzez pogwałcenie pierwszego przykazania: stawianie czegoś ponad Boga i szukanie tam komfortu, informacji lub władzy.

Właśnie dlatego okultyzm, magia (nie kuglarstwo) czy posługiwanie się medium są tak surowo zabronione w Biblii i nauczaniu Kościoła. Kiedy zrywamy relację z Bogiem i nawiązujemy nową relację z duchem, którego prosimy o pomoc, dajemy mu prawo do wkroczenia w nasze życie.

WIECEJ CZYTAJ W KSIĄŻCE ADAMA BLAI „ŚLEDZTWO W SPRAWIE CUDÓW”

Śledztwo w sprawie cudów

We współczesnym świecie Bóg pozbawiany jest właściwego i godnego miejsca. Postęp nauki, dzięki której człowiek rozumie więcej, wpływa również na większe niż kiedykolwiek odrzucanie cudów i racjonalizowanie Bożego działania. Dlaczego współczesny człowiek wątpi w cudowne działanie Stwórcy?

ZOBACZ